Čím sú nové Smart televízie modernejšie, tým sú stále tenšie a tenšie. Zaberajú menej priestoru, ich obraz je stále lepší, ale možno ste si všimli, že trochu začína trpieť ich zvuk. Je to dané tým, že na výkonné a kvalitné reproduktory už v nich proste nie je priestor. Pokiaľ pre vás ich zvuk už nie je dostačujúci, ale zároveň nehľadáte zvuk domáceho kina, na scénu sa dostáva soundbar. Čo sa týka skvalitnenia zvuku televízora pri zachovaní výbornej ovládateľnosti a zároveň nízkej kúpnej ceny, sú soundbary absolútne bezkonkurenčné.

Čo je to soundbar a čím sa líši od domáceho kina?

Soundbar je zvuková lišta, ktorá sa dá pripojiť k Smart televízoru pomocou jediného HDMI kábla. Ide o integrovaný systém reproduktorov. Jeho úloha je jednoduchá – čo najviac skvalitniť zvuk televízora pri zachovaní priaznivej ceny.

Nejde však o dosiahnutie absolútneho audiozážitku pri sledovaní TV. Na to sú určené domáce kiná. Ide skôr o variantu, vďaka ktorej sa dokážete zbaviť množstva káblov, ktoré sú spojené so zapojením domáceho kina, a ktorá vám zároveň ponúkne jednoduchosť pri ovládaní.

Preto si najprv položte otázku, domáce kino alebo soundbar? Odpoviete si ľahko podľa toho, čo preferujete – pokiaľ chcete absolútny zvukový zážitok, vyberajte z domácich kín. Pokiaľ vám stačí nadštandardná kvalita zvuku a zároveň hľadáte jednoduchosť pri ovládaní a zapájaní, vyberajte z ponuky soundbarov.

Čo zohľadniť pri výbere soundbaru?

Reproduktory k televízoru v podobe soundbarov nemajú až toľko významných parametrov. Aj tak ale existuje pár faktorov, ktoré by ste pri výbere soundbaru k TV mali zohľadniť. Tu je ich prehľad.

Veľkosť obývačky

Najprv by ste mali zohľadniť to, aká veľká je vaša obývačka. Čím je jej rozloha väčšia, tým výkonnejší soundbar budete potrebovať. Naopak, pokiaľ je menšej rozlohy, vysoko výkonný soundbar by bol zbytočný a postačí vám zariadenie s nižším výkonom.

Rolu hrá samozrejme aj dizajn a farba vášho nového soundbaru a televízora. Vyberajte prístroje, ktoré vám budú celkovo ladiť s dizajnom obývačky. Nájdite týmto prístrojom vhodné umiestnenie.

Počet kanálov a subwoofer

Tento parameter zistíte ľahko. Každý soundbar je označený číslom, napríklad 2.0. Prvé číslo je počet reproduktorov a druhé označuje, či je prítomný subwoofer alebo nie. Subwoofer má na starosti basy a len s ním je možné vytvoriť plnohodnotný zvuk. Vyberajte preto z tých soundbarov, ktoré majú v číselnom označení jednotku za bodkou. Znamená to, že k nim patrí aj subwoofer a ich zvuk bude kvalitnejší.

Základom je soundbar 2.1, ktorý úplne postačí užívateľom s bežnými nárokmi na zvuk. Ich výhodou je aj cenová dostupnosť.

Soundbar 3.1 už ponúka viac a lepšie zvláda hovorené slovo, čo oceníte hlavne pri sledovaní filmov. Soundbary 5.1 a 4.1 už dokážu generovať veľmi kvalitný zvuk, konkurujúci domácemu kinu. Existujú aj soundbary 7.1, pri ktorých sa už ale začína vytrácať hlavná výhoda soundbaru – jednoduché zapojenie a zmenšenie množstva káblov.

Výkon

Maximálny výkon soundbaru sa udáva vo wattoch a napovie vám, pri akom výkone sú reproduktory schopné dlhodobo hrať bez ich poškodenia. Výkon sa tiež odrazí hlavne na hlasitosti reproduktorov.

Pre domácnosti a na pozeranie filmov sú ideálne soundbary s výkonom v rozmedzí 200-300 W.

Dôležitý je rovnako aj výkon subwoofera. Obecne platí, že čím vyšší je jeho výkon, tým lepšie, pretože tým bude hlasnejšia a kvalitnejšia basová hladina vášho zariadenia.

Kvalita zvuku

Ohľadom kvality zvuku konkrétneho zariadenia je dobré zistiť si o ňom niečo z rôznych užívateľských recenzií. Pred nákupom to inak nezistíte. Ak nechcete byť po nákupe kvalitou zvuku sklamaný, vyberajte z tých prístrojov, ktoré majú hlavne kladné recenzie.

Zistite si, či je zvuk konkrétneho zariadenia vyvážený, alebo orientovaný skôr na basy. Pri vyváženosti sa najlepšie počúva rádio alebo pokojná hudba, pri prístrojoch orientovaných na basy si viac užijete špeciálne efekty vo filmoch a tvrdšiu hudbu.

Možnosti pripojenia

Soundbar neslúži len pre pripojenie k TV. V závislosti na tom, aké má možnosti pripojenia, k nemu môžete pripojiť aj ďalšie prístroje.

  • Bluetooth
    Soundbar s Bluetooth veľmi ľahko a pohodlne pripojíte k akémukoľvek mobilu či tabletu.
  • WiFi
    Tu je princíp samozrejme rovnaký ako pri Bluetooth, dosah WiFi je ale väčší. Do soundbaru tak môžete pustiť zvuk z hocijakého zariadenia, ktoré je pripojené ku rovnakej sieti.
  • HDMI
    HDMI je základ, ktorým prepojíte váš soundbar s televízorom.
  • Jack
    3,5 mm jack je univerzálnym audiokonektorom, ktorým si k soundbaru môžete pripojiť napríklad slúchadlá.
  • USB
    Cez USB si môžete do soundbaru veľmi pohodlne nahrať multimédiá, napríklad z flashky či počítača.

Na záver sa nezabudnite poohliadnuť aj po rôznych ďalších funkciách. Soundbar s rádiom či soundbar s FM tunerom vám môžu naladiť a prehrať vaše obľúbené rádiové stanice. Šikovný do bytu môže byť soundbar s nočným režimom, ktorý dokáže upravovať zvuk tak, aby menej prechádzal stenami. Určite ho oceníte, pokiaľ budete chcieť pozerať na film v paneláku o tretej ráno.

Ako ste mohli vidieť, výber soundbaru nie je nič zložitého. S týmto návodom si určite zvládnete vybrať taký, ktorý bude splňovať všetky vaše požiadavky. Nech už vyberiete akokoľvek, v porovnaní s integrovanými reproduktormi v TV budete určite nadšení.