Kakao – to je slovo, ktoré okamžite vyvoláva predstavu bohatého, hladkého a lahodného nápoja, ale aj množstvo ďalších dobrodružstiev pre chuťové poháriky. Kakao je však oveľa viac než len horúci nápoj v chladných zimných mesiacoch. Je to unikátna surovina, ktorá zohráva významnú úlohu v našom jedálničku.

Benefity kakaa

 • Bohatá na antioxidanty – Kakao je vyrobené z kakaových bôbov, ktoré sú prirodzene bohaté na antioxidanty. Tieto látky pomáhajú chrániť naše bunky pred škodlivými voľnými radikálmi a zlepšujú celkové zdravie.
 • Podpora zdravia srdca – Flavonoidy obsiahnuté v kakaových bôboch môžu pomôcť znížiť krvný tlak, zlepšiť prietok krvi a podporiť zdravie srdca.
 • Zlepšenie nálady – Konzumácia kakaa môže stimulovať uvoľňovanie endorfínov a serotoninu v mozgu, čo prispieva k zlepšeniu nálady a zmierneniu stresu.
 • Zlepšenie koncentrácie – Kofeín obsiahnutý v kakau môže pomôcť zlepšiť koncentráciu a mentálnu jasnosť.

Príprava horkej čokolády

Na prípravu horkej čokolády z kakaa budete potrebovať nasledujúce ingrediencie:

 • 2-3 lyžice práškového horkého kakaa
 • 1 šálku mlieka
 • 1 lyžicu cukru podľa chuti alebo medu
 • Štipku soli
 • Šľahačku alebo marshmallow na ozdobu (voliteľné)

Postup:

 1. Zahrejte mlieko – V hrnci alebo mikrovlnke si zohrejte mlieko na strednú teplotu.
 2. Pridajte kakao – Do mlieka pridajte kakao a miešajte, kým sa prášok nerozpustí.
 3. Pridajte sladidlo a štipku soľ – Ak chcete, môžete pridať cukor alebo med, prípadne iné sladidlo a štipku soli podľa vašich chuťových preferencií.
 4. Servírujte a ozdobte – Nalejte hotovú horkú čokoládu do šálky a ozdobte šľahačkou alebo marshmallow. Môžete pridať aj štipku kakaa na vrchol pre väčšiu chuťovú intenzitu.

Cesta od kakaových bôbov k čokoláde

Kakao vzniká z kakaových bôbov, ktoré sa zbierajú v tropických oblastiach, najmä v Afrike, Strednej a Južnej Amerike. Tento proces je náročný a začína v kakaových plantážach, kde sa pestujú a zberajú kakaové bôby. Po zbere sú bôby fermentované, usušené a potom odoslané do spracovateľských závodov.

V spracovateľských závodoch sú kakaové bôby pražené, čo im dodáva charakteristickú horkú chuť a tmavú farbu. Potom sa bôby rozdrví a premletím sa stávajú kakaovým práškom. Tento prášok môže byť následne spracovaný a použitý na výrobu horkej čokolády.

Tento proces výroby z kakaových bôbov a ich transformácie na horkú čokoládu je dlhý a precízny, no výsledok stojí za to – potešenie pre chuť a zdravie vo vašom hrnčeku.

Horká čokoláda z kakaa nie je len výnimočne chutný nápoj, ale tiež nesie so sebou množstvo zdravotných výhod. Je to skvelý spôsob, ako si dopriať potešenie a zároveň podporiť svoje zdravie.