Lepok je bielkovina prítomná v obilninách ako pšenica, jačmeň, raž a ovos. Táto látka je zodpovedná za pružnosť cesta pri pečení, no pre niektorých ľudí môže byť lepok problémový, pretože vyvoláva celiakiu alebo gluténovú intoleranciu. Ak sa snažíte vyhnúť sa lepku v jedálničku, neznamená to, že musíte obmedziť svoje jedlá na bezchutné a monotónne možnosti. Existuje mnoho skvelých náhrad, ktoré môžete vyskúšať a zároveň si užiť chutné a zdravé jedlo.

Čo je lepok a ako ovplyvňuje naše telo?

Lepok je skupina bielkovín, ktoré sa nachádzajú v určitých obilninách. Pre ľudí trpiacich celiakiou alebo gluténovou intoleranciou môže byť lepok škodlivý. Pri konzumácii lepku dochádza k aktivácii imunitného systému, ktorý následne poškodzuje stenu tenkého čreva a bráni vstrebávaniu živín. To vedie k rôznym zdravotným problémom, ako sú tráviace ťažkosti, únava, nedostatok živín a dokonca aj dlhodobé komplikácie.

Je dôležité si uvedomiť, že nahradenie lepku v jedálničku nie je o obmedzovaní sa a chudnutí. Pre ľudí trpiacich celiakiou alebo gluténovou intoleranciou je to základná zdravotná nutnosť. Avšak, aj pre tých, ktorí sa rozhodnú obmedziť konzumáciu lepku z vlastných dôvodov, existuje široká škála chutných a zdravých alternatív, ktoré im umožnia naplniť svoje stravovacie potreby bez obmedzovania.

Ktoré potraviny obsahujú lepok, o ktorých by ste si to ani nemysleli

Dôležité je byť informovaný a starostlivo čítať zloženie potravín, najmä preto, že lepok sa môže nachádzať v mnohých výrobkoch, na ktoré by sme možno ani nemysleli. Aj keď sa môže zdať náročné začleniť bezlepkové potraviny do nášho jedálnička, s dostatočnou odbornou radou a kreativitou môžeme objaviť nové chuťové zážitky a vylepšiť svoju stravu o zdravé a chutné jedlá, ktoré nám budú prospievať.

  1. Omáčky a polievky – vybrané omáčky a polievky môžu obsahovať lepok ako zahusťovadlo. Treba byť opatrný najmä pri instantných verziách týchto výrobkov.
  2. Horčica – horčica môže obsahovať malé množstvo lepku, najmä ak sú vyrábané so zmesou múky alebo škrobu.
  3. Udeniny a hot-dogy – údeniny, hot-dogy a predvarené mäsové výrobky môžu obsahovať lepok, pretože sa pridáva ako stabilizátor.
  4. Mäsové náhrady – mäsové náhrady, ako napríklad vegetariánske plátky, môžu byť viazané pomocou lepku.
  5. Mrazené zeleninové mixy – mrazené zeleninové mixy na prípravu rýchlych jedál môžu obsahovať lepok ako súčasť zmrazených omáčok alebo zemiakových krokiet.
  6. Náhrady kávy – náhrady kávy môžu obsahovať lepok ako zahusťovadlo alebo stabilizátor.
  7. Náhrady mlieka – náhrady mlieka môžu obsahovať lepok ako zložku pre dosiahnutie správnej konzistencie.
  8. Zmesi korenín a marinády – priemyselne vyrábané zmesi korenín a marinády môžu obsahovať lepok, takže je dôležité si prečítať zloženie týchto výrobkov.
  9. Horúca čokoláda – horúce čokolády môžu obsahovať lepok ako stabilizátor alebo zahusťovadlo.
  10. Polotovary a rýchle jedlá – Priemyselne vyrábané polotovary a rýchle jedlá môžu obsahovať lepok ako často používanú zložku.

Aké náhrady existujú za lepok?

Hrachový proteín – Hrachový proteín je skvelou alternatívou lepku, pretože obsahuje množstvo esenciálnych aminokyselín. Výbornou voľbou je napríklad cícerová múka, ktorú môžete využiť na prípravu chrumkavých plackov alebo cícerového humusu.

Amaránt – Amaránt je starodávnou obilninou, ktorá je bohatá na bielkoviny, vlákninu a železo. Vďaka svojmu jemnému orechovému zápachu je skvelým doplnkom do sladkých ale aj slaných jedál.

Kokosová múka – Kokosová múka je bohatá na vlákninu a má nízky obsah sacharidov. Vďaka svojmu lahodnému kokosovému oku je ideálna na pečenie zdravých dezertov.

Quinoa – Quinoa je považovaná za superpotravinu, pretože je plná bielkovín, vlákniny, vitamínov a minerálov. Môžete ju pripraviť ako prílohu, do polievok alebo dokonca vytvoriť quinoové burgerky.

Hnedá ryža – Hnedá ryža je výborným zdrojom vlákniny a vitamínov skupiny B. Nahraďte ju za bežnú bielu ryžu a urobíte krok smerom k zdravšiemu stravovaniu.

Kukuričná múka – Kukuričná múka je vynikajúcou alternatívou na prípravu bezlepkového cesta a pečiva. Dodáva jedlu jemnú chuť a výbornú štruktúru.

Tapioková múka – Tapioková múka sa často používa ako zahusťovadlo, no je skvelou alternatívou pri pečení bezlepkových koláčov a muffinov.

Pri prechode na bezlepkovú stravu je dôležité sledovať nielen to, čo jeme, ale aj zabezpečiť, aby sme stále získavali všetky potrebné živiny. Dôkladne si čítajte zloženie potravín a zbližujte sa s novými ingredienciami, ktoré vám umožnia rozmanitejšie stravovanie.