Zmrzlina je obľúbenou pochúťkou pre deti i dospelých. Každý rok sa vyrobí a skonzumuje desiatky miliárd litrov zmrzliny po celom svete. Len samotná Európa skonzumuje takmer 30% celkovej produkcie zmrzliny.

Pred viac ako 4 000 rokmi začali poľnohospodári v Číne dojiť svoje hospodárske zvieratá. Mlieko sa rýchlo sa stalo vysoko cenenou komoditou čínskej šľachty. Ich obľúbeným spôsobom jeho konzumácie bola mäkká pasta z prepečenej ryže, korenia a mlieka.

Zatiaľ čo miska s horúcim ryžovým pudingom bola v chladnom zimnom dni úžasná, v horúcom lete to až taká pochúťka nebola. Šľachtici preto začali cez leto dovážať z hôr sneh a túto mäkkú ryžovo-mliečnu pastu do neho zabaľovali. Výsledný „mliečny ľad“ bol osviežujúcou letnou pochúťkou. Kvôli náročnosti prepravy snehu cez Čínu sa považoval za symbol veľkého bohatstva.

Ako sa stával mliečny ľad čoraz populárnejším, Číňania  začali experimentovať s pridávaním ovocnej šťavy a ovocnej dužiny do snehu. Vytvorili tak nové „ovocné zmrzliny“ – v tej dobe známe ako prvé snehové šišky na svete. 

S rastúcou obľubou týchto osviežujúcich letných dobrôt sa zlepšovali aj spôsoby konzervovania a prepravy snehu a pochúťka sa pomaly dostávala do povedomia verejnosti. V lete boli ulice Pekingu plné vozíkov, ktoré predávali mliečny ľad a jeho ovocné príchute. Môžeme tak hovoriť o prvých predajcov „zmrzliny“ na svete.

13 storočie, TALIANSKO – PRVÝ MODERNÝ ZMRZLINOVÝ KRÉM

Starí Číňania zasadili prvé semená modernej zmrzliny, ale boli to Taliani, ktorí ju vypestovali do podoby, ako ju poznáme dnes. Čínskemu mliečnemu ľadu trvalo viac ako 3 000 rokov, kým sa dostal k talianskym brehom. Talianski šľachtici  však dlho držali recept v tajnosti. Zmrzlina sa tak zase zmenila na pochúťku vyhradenú len pre najbohatších občanov.

V tomto období bola považovaná za natoľko exkluzívnu, že sa v podobe dezertu dostala na svadobnú hostinu benátskej Kataríny de’Medici s budúcim kráľom Francúzska Henrichom II. Talianski kuchári vytvorili pre každý deň osláv inú ovocnú zmrzlinu s novými a vzrušujúcimi príchuťami ako citrón, limetka, pomaranč, čerešňa a lesná jahoda.

V jednom z týchto inovatívnych receptov nahradil šéfkuchár mlieko za sladkú smotanu, čím sa z tradičného čínskeho mliečneho ľadu stal na chuť bohatší a lahodnejší dezert – prvá pravá ‘zmrzlina‘ na svete.

15. storočie – NAJPRV EURÓPA, POTOM SVET

Až v 60. rokoch 15. storočia začala popularita zmrzliny skutočne stúpať, čiastočne aj vďaka Blasiusovi Villafrancovi, španielskemu lekárovi žijúcemu v Ríme. Blasius zistil, že ak zmiešame ľad alebo sneh s vodou a soľou, zmes nezamrzne ale iba stuhne. Tento objav umožnil florentským cukrárom začať vyrábať prvé tuhé a správne mrazené zmrzliny na svete. 

Netrvalo dlho a talianski prisťahovalci rozniesli tajomný recept na výrobu zmrzliny do celej Európy. Zmrzlina bodovala všade tam, kde sa objavila. Malé tlačené vozíky s týmto dezertom sa rýchlo stali bežným javom aj v ďalekých uliciach Londýna. Recept čoskoro prešiel cez Atlantik aj do USA. 

19. storočie, USA – KUŽEL ALEBO POHÁR? 

Takmer 4000 rokov po vynáleze „mliečneho ľadu“ sa stále táto pochúťka podávala v tanieroch a miskách. Až na svetovom veľtrhu v St Louis v roku 1904 sa na scénu predral prvý jedlý zmrzlinový kornútok. Americkému predajcovi zmrzliny Arnoldovi Fornachouovi, došli poháre na zmrzlinu. Namiesto toho, aby sa zbalil a odišiel domov, spojil svoje sily so sýrskym pekárom Ernestom Hamwim, ktorý sa špecializoval na výrobu vaflí. Zrolovali vafle a naplnili ich zmrzlinou. Na trhu sa stali okamžitým hitom. 

Ručne valcované vafle sa v USA rýchlo rozbehli, ale trh ovládli až v roku 1912, keď bol vynájdený prvý stroj na výrobu zmrzlinových kornútkov. O 100 rokov neskôr je skromný kornútok stále našim favoritom.

20. storočie, ČO BUDE ĎALEJ? 

Od zmrznutého „mliečneho ľadu“ starej Číny až po dezert, aký ho poznáme dnes si zmrzlina prešla dlhou cestou. Je to sladká pochúťka, ktorá stále zamestnáva predstavivosť ľudí na celom svete. Niektoré z týchto fantázií sú naozaj divoké.

  1. Zdravá zmrzlina

Dve hlavné ingrediencie v tradičnej receptúre zmrzliny sú smotana a cukor, čo z nej robí veľmi kalorické jedlo. Vo svete, ktorý si čoraz viac vníma zdravie, začali ľudia vytvárať nízkokalorické zmrzliny. Obsahujú menej cukru a smotany, plnotučné mlieko je nahradené mliekom s nízkym obsahom tuku. Na trh sa dostávajú dokonca aj vegánske zmrzliny. Mliečne výrobky sú v nich nahradené rastlinnými ako je napríklad sója alebo kokos. 

  1. Nové príchute

Zmrzlina by teraz mohla byť skôr vaším štartérom ako dezertom, a to vďaka príchodu slaných chutí, ako je červená repa, bazalka a olivový olej… Fantázii sa medze nekladú.  

  1. Dve chute v jednom

Už ste niekedy uviazli pri výbere medzi dvoma príchuťami zmrzliny? Vedkyňa pre vývoj potravín Elizabeth Fennerová a jej nová zmrzlina s uvoľňovaním príchuti vám možno uľahčia situáciu.

Zabalením čerešňovej príchute do malých guľôčok želatíny a jej zamiešaním do vanilkovej zmrzliny (proces nazývaný mikroenkapsulácia) vytvorila Fenner mrazenú pochúťku, ktorá sa na prvý vkus javí ako obyčajná vanilka. Ale keď teplo v ústach rozloží tobolky a uvoľní príchuť vo vnútri, začne rovnaká kopa zmrzliny chutiť aj po čerešni.

  1. Zmena farby

Okrem zmysluplných cieľov, ktorými je vyrábať zdravšie a chutnejšie zmrzliny, existujú aj skutočne prekvapujúce novinky. Vezmite si napríklad zmrzlinu Xameleon, ktorá mení farbu z modrej na ružovú až po fialovú. Xameleon obsahuje množstvo starostlivo vybraných prírodných farieb (ako sú karotén alebo antokyány), ktoré reagujú na kyslosť a teplo vašich úst. Olizovanie zmrzliny mení chémiu týchto zložiek, čo vedie k zmene farby.

  1. Zmrzlina, ktorá sa netopí

Nie je nič viac srdcervúcejšie ako dieťa plačúce nad topiacou sa zmrzlinou. Vedci však už teraz skúšajú vyrobiť zmrzlinu, ktorá sa neroztopí! Ich tajomstvom je primiešať do zmesi ovocné vlákna pred ich zmrazením, čo pomáha izolovať nanuk zvnútra a umožňuje mu vydržať pôsobivých 24 hodín mimo mrazničky. Pevné kúsky zmrazené vo vnútri ľadu znižujú jeho schopnosť viesť a absorbovať teplo, čo mu pomáha zostať dlhšie zamrazený. 

  1. Zmrzlina budúcnosti

Pridaním fluorescenčného proteínu nachádzajúceho sa v medúzach do zmesi (ktorá pod UV svetlom vydáva zelenú žiaru) sa vedcom podarilo vytvoriť zmrzlinu inšpirovanú Halloweenom, ktorá sa rozsvieti v tmavej miestnosti. Ešte pozoruhodnejšie je, že bielkoviny musia byť „aktivované“ teplom a fyzickým pohybom skôr, ako zažiaria, čo znamená, že sa táto zmrzlina rozsvieti iba vtedy, keď ju oliznete! 

Foto: Unsplash