Myslíte si, že pri dekorovaní domácnosti zohrávajú významnú úlohu len bytové doplnky? A čo interiérové dvere? Tiež sú na očiach, a navyše sú v domácnostiach nenahraditeľné. Pri výbere nových dverí sa treba vážnejšie zamyslieť nielen nad dizajnom dverí, ale aj ich funkciou.

Investícia na dlhší čas

Interiérové dvere zvyčajne nemeníme tak často ako napríklad nábytok, a preto by sme mali dbať na ich nadčasový dizajn. Ak sa o pár rokov zmení štýl našej domácnosti alebo farebné ladenie, interiérové dvere s naším rozmarom nemusia ladiť a bolo by neekonomické kupovať nové povedzme každých desať rokov. A tu sa dostávame k otázke peňazí. Aj vo svete interiérových dverí nájdeme krásky v rôznych cenových hladinách. Lacnejšie však, pochopiteľne, nie sú zhotovené z takých kvalitných materiálov ako tie drahšie. Majú duté vnútro alebo takú povrchovú úpravu, ktorá si neporadí s vyššou záťažou. Dvere s výplňou, teda s pevným jadrom, sú ťažšie, a pokiaľ majú nie fóliovanú, ale laminátovú úpravu, majú rozhodne dlhšiu životnosť. Lepšie odolajú škrabancom i vlhkosti. Ďalšou možnosťou je aj využitie drevených dverí, ktoré sa vyznačujú dobrou tepelnou a zvukovou izoláciou a viacerými možnosťami prevedenia. Ako sa hovorí, nie sme takí bohatí, aby sme kupovali lacné veci. Investovať do kvality sa oplatí.

Farby a dekory, ktoré harmonizujú s interiérom

Voľba interiérových dverí by sa nemala brať ako posledná v rámci zariaďovania interiéru. Ich vzhľad by sme mali mať premyslený už na začiatku a brať ho ako súčasť plánu. Záleží na tom, či chcete mať klasické dvere alebo posuvné, rovnako treba zvážiť výplň dverí. Bude tam sklo (číre, matné) alebo špeciálne vyrezaný reliéfny profil, ktorý interiérové dvere spojí s celkovým štýlom domova? Závesné dvere geniálne šetria s okolitým priestorom, ale vyžadujú si voľné miesto pri stene, po ktorej sa budú presúvať zľava doprava. Keďže sa však stávajú súčasťou steny, možno o nich uvažovať aj ako o významnom architektonickom prvku domácnosti. V novostavbách sú obľúbené dvere, ktoré doslova miznú priamo v stene a nie sú nikomu na očiach.

Obávate sa, že vám farba interiérových dverí nebude vyhovovať príliš dlho? Drevený materiál vám umožní dvere kedykoľvek prebrúsiť a natrieť na želaný odtieň, ale nadčasovo pôsobí aj po ošetrení nefarebnou lazúrou. Pri MDF dverách alebo pri laminátových dverách si toto nedovolíte, avšak ak si vyberiete neutrálny biely odtieň alebo dekor dreva, môžete sa spoľahnúť na to, že vás takéto interiérové dvere neomrzia. Všetky dekoratívne detaily na dverách sa postarajú o imidž domácnosti, ako profil dverí, tak aj kovanie. Pri navrhovaní dverí je však dobré pamätať na staré známe: menej je viac.