60. roky ostali v povedomí mnohých z nás, aj keď sme ich pravdepodobne niektorí ani nezažili. V povojnovom období sa svet rozvoľnil, ľudia cítili nádej, ktorá sa premietla do každej životnej oblasti. Aj do dizajnu. Interiérový dizajnéri boli odvážni a pripravení inovovať. Žiť zábavne, nahlas a farebne. Čo je typické pre retro štýl v interiéri a ako ho môžete dostať k sebe domov?

Aká je prvá vec, ktorá vás pri slove retro štýl napadne? Okrem toho, že nižšie pre vás popíšeme základné vlastnosti tohto interiérového štýlu, prinášame vám aj tipy na produkty, ktoré zapasujú určite aj k vám domov.

Pestrofarebné akcenty

Pre retro štýl je typický odvážny prístup k farbám a ich vzájomné kombinovanie. Preto by ste u seba mali využiť hlavne:

  • avokádovú zelenú
  • pestrú žltú
  • modrú s fialovou
  • hnedú s čiernou/bielou

Ideálne ak farby použijete najmä na detailoch a doplnkoch, ktoré dodajú interiéru šmrnc.

Zdroj: Biano.sk

Zdroj: Biano.sk

Jasné línie a funkčnosť

Retro izby sú vždy preplnené nábytkom, ktorý sa na prvý pohľad môže zdať nekompatibilný. V skutočnosti sú však všetky kúsky skôr funkčné a rozvrhnuté tak, aby doma navodili pohodlie a harmóniu. Ak chcete svojmu dizajnu dodať retro nádych, vždy vyberajte nábytok s jasnými líniami.

Zdroj: Biano.sk

Zdroj: Biano.sk

Zdroj: Biano.sk

Kombinovanie materiálov a textílií

Retro interiéry, ktoré symbolizujú slobodnú spoločnosť, sú hravé a vždy pôsobia teplo a útulne. Dôležité je preto “hrubé” materiály zjemňovať. Ak máte stôl s kovovými nohami umiestnite ho na drevenú podlahu alebo koberec. 

Zdroj: Biano.sk

Takisto využívajte textílie, obľúbený je hlavne zamat, ktorý do svojho domova vnesiete napríklad v podobe závesov alebo plédov. A nezabudnite na rôzne textúry a takisto aj hravé vzory, ktoré u vás nesmú chýbať.

Zdroj: Biano.sk

Zdroj: Biano.sk

Dekorácie a detaily

Ak máte radšej retro štýl v kombinácií s tým moderným alebo minimalistickým, naaranžuje si doma retro doplnky. Môže ísť naozaj o drobností, ktoré u vás vyčarujú veselú atmosféru. Farebný obraz s geometrickými tvarmi, pre odvážnejších pokojne aj tapeta alebo rôzne stojace lampy v rohu izbu, prípadne drobnosti ako budík, či soška na retro toaletnom stolíku.

Zdroj:Biano.sk

Zdroj: Biano.sk

Náš tip: Retro môžete domov dostať len v naozajstných detailoch, napr.: vodovodné batérie v kúpeľní k vám vnesú nádych histórie a samozrejme aj štýlu. Nás zaujali nasledujúce.

zdroj: Biano.sk

zdroj: Biano.sk

zdroj: Biano.sk