V zime, najmä keď trávime veľa času vonku, nám chodidlá mrznú oveľa rýchlejšie, a to je najrýchlejší spôsob prechladnutia. Je na to však jeden spôsob – správna zimná obuv, ktorá bude dokonale vyhovovať našim potrebám. Ako si správne vybrať a na čo si dať pozor, aby zimná obuv slúžila roky?
Správny materiál – najdôležitejšia vlastnosť zimnej obuvi

Materiál, z ktorého je topánka na zimu ušitá, má kľúčový význam nielen pre tepelný komfort, ale aj pre životnosť a odolnosť našej obuvi voči zimným poveternostným podmienkam. Sneh, mráz, niekedy dážď a blato, často so soľou, sú faktory, ktoré negatívne ovplyvňujú topánky, preto musia byť vyrobené z materiálu, ktorý si s nimi dobre poradí. Najlepším riešením je samozrejme lícová koža, ktorá nepremokne, udrží teplo v topánke a navyše sa ľahko čistí od blata.

Na zimu si môžete vybrať aj topánky zo semišovej alebo nubukovej kože, no musíme počítať s tým, že nie je taká odolná voči vlhkosti ako lícová koža. To znamená, že sa oveľa rýchlejšie zašpiní, aj čistenie bude oveľa náročnejšie – nubuk alebo semiš si preto vyberte vtedy, keď Vám bude obuv slúžiť len počas mrazov a chodníky budú úplne suché. Do ešte extrémnejších podmienok môžete staviť aj na špecializovanú obuv, ktorá je vyrobená zo špeciálnych plastov a s membránou – väčšinou sa však jedná o topánky s typickým športovým vzhľadom. Oba sú solídnou investíciou na mnohé zimy.

Čo by mala mať zimná obuv vo vnútri?

Topánka na zimu by mala mať okrem vhodného vonkajšieho materiálu aj vnútro z toho správneho materiálu a presnejšie – vnútri by mala mať zateplenie, ktoré nám nohy ešte viac zahreje. Najčastejšie ide napríklad o baranicu alebo kožušinu, pričom jej hrúbku treba voliť adekvátne našim potrebám – napríklad ľudia, ktorí netrávia veľa času vonku, ale prejdú len malú vzdialenosť, si môžu vybrať zimné topánky s menšou vrstvou oteplenia, aby v nich nebolo príliš horúco.

Správna podrážka

V zime môžu byť chodníky šmykľavé a je veľmi ľahké spadnúť, preto by zimné topánky mali mať pevnú podrážku s nášľapom, ktorý zaistí stabilitu pri chôdzi. Druhou dôležitou vlastnosťou hrubšej podrážky je fakt, že v topánkach bude aj teplejšie, pretože sa noha nebude tak rýchlo chladiť od zeme. Navyše hrubšie podrážky sú pevnejšie a určite aj odolnejšie.

Spôsob výroby a šitia

Na odolnosť zimnej obuvi má vplyv aj solídne spracovanie. Je dôležité, aby topánky neboli len lepené, ale aj šité. Veľa výrobcov už odchádza od zošívania zvršku s podrážkou, čo sa bohužiaľ často premieta do kvality obuvi. Stojí teda za to pozorne sa pozrieť na to, ako boli topánky dokončené. Ak máme na výber šité alebo lepené topánky, prvé nám určite poslúžia dlhšie. Precízne vyrobené a kvalitné zimné topánky nájdete na stránke https://wojas.sk/.