Doskový teplovzdušný výmenník tepla svojpomocne

Význam

Vetraním z domu uniká veľa tepla a nie každému sa chce niekoľkokrát denne otvárať okná v dome. Na pohodlné automatické vetranie s malými tepelnými stratami slúži vetrací systém. Obsahuje výmenník tepla, ktorý odoberá teplo zo vzduchu vypúšťaného von z domu, a vracia ho do vzduchu ktorý sa vháňa do domu. Predávané vetracie systémy sú drahé a nemusia mať dostatočné vlastnosti ktoré potrebujeme. Takýto systém si môžeme ľahko vytvoriť systém. Tu je návod:

Materiál a postup

  • 2 platne hliníku 0,6 mm 1 x 2 m, dať ich nastrihať na pásy 0,2 x 1 m.
  • Do styrodurovej dosky vo vzdialenosti 5mm narobiť drážky pílkou na železo a do nich zasunul hliníkové dosky, takže bočné konštrukcie sú zo styroduru.
  • Užšie strany dosiek v strede nastrihnúť, ohnúť proti sebe a zalepiť, aby cez párne medzery išiel vzduch jedným smerom a cez nepárne druhým. Tak vznikne výmenník, ktorý je odnímateľný, kvôli prípadnému čisteniu.
  • V spodnej časti dve diery cez stenu a ventilátor. V hornej časti vetilátor, ktorý zabezpečuje cirkuláciu vzduchu v miestnosti. Výstupná rúra je vyspádovaná smerom von, pre odtok kondenzátu.

Pre porovnanie profi rekuperátor s účinnou plochou 0,8 m2 s pohybom vzduchu do kríža stojí 600 Eur. Alebo lokálny rekuperátor je za 260 Eur, ktorý ale nestačí na rýchle vetranie. Tento rekuperátor má účinnú plochu 4 m2, protismerný pohyb vzduchu, materiál stojí 90 Eur. Je možné tam dať ešte teplotne závislý spínač za 30 Eur, ak by pri veľkých mrazoch začal zamŕzať kondenzát medzi doskami, to sa ale nestáva. Výhody sú v nízkej cene a omnoho vyššej účinnosti, vzhľadom k teplosmennej ploche a protismernému pohybu vzduchu. Nevýhody, musíte si ho spraviť sám a v miestnosti zaberá plochu 25cm x 10cm do výšky 1,6 m.

Detektory

Pokiaľ bude výmena vzduchu dostatočná na zníženie vlhkosti, tak CO2 sledovať netreba. CO2 sa drží pri zemi, takže ak nespávate na zemi, CO2 neriešte.

Pre väčšiu výmenu vzduchu možno použil radiálne ventilátory. Napríklad niečo z tohto: http://www.firn.sk/index.php?cPath=125_137_164 . Pre presné stanovenie vetilátora by človek musel zrátať tlakovú stratu sústavy napr podľa tohto výpočtu http://www.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/87-vypocet-tlakove-ztraty-treni... a musel by poznať charkteristiku ventilátora, t.j. ako sa znižuje prietok pri zvyšujúcom sa rozdiele tlakov.

Obrázky

PrílohaVeľkosť
RekuperatorNacrt1.png26.47 KB
RekuperatorNacrt2.png30.48 KB
RekuperatorNacrt3.png31.72 KB
RekuperatorNacrt4.png39.42 KB
RekuperatorNacrt5.png17.91 KB
GrafTlakovejStratyStrbinyRekuperatora.png56.53 KB
RekuperaciaGrafTeplotaVlhkost.png138.07 KB