Či pracujete v kancelárii, sedíte doma s knižkou, ležíte pri telke – stále vám je zima. Trápi tento nepríjemný pocit aj vás? S prichádzajúcou zimou sa môže ešte zhoršovať. Ako sa zbaviť neustáleho pocitu chladu? Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, s ktorými sa zaručene zahrejete a aj tie najtuhšie mrazy prežijete v teple.

Prvá pomoc: zabaľte sa do deky

Poriadne teplé deky sú prvou pomocou pre telo trpiace neustálou zimou. Čo vôbec spôsobuje tento pocit?

Dôvodov môže byť viacero: od slabo prekrvených končatín cez nevhodnú tepelnú pohodu až príliš veľké vystavenie stresu. Ak vás neustále trápi pocit zimy, doprajte telu to, po čom túži: teplo. Zabaľte sa do deky, oblečte si teplý sveter, hrubé ponožky, nezabudnite ani na vlnenú čiapku a nasýťte sa tohto príjemného tepla. Veľkým pomocníkom na nekonečné chladné večery môže byť i elektrická vyhrievacia deka. Prípadne zapálenie ohňa v krbe – plamene totiž vyžarujú suché teplo, ktoré telo ohreje inak ako radiátor.

Otužujte sa

Hlási predpoveď počasia poriadne mrazivý deň? Keď sa budete otužovať, zvládnete ho oveľa príjemnejšie. Nemusíte – a hlavne ani by ste nemali – hneď skákať do ľadovej vody horského jazera, začnite postupne. Ako na to? Doma zabudnite na ponožky a fungujte bosý. Doprajte si tiež pravidelné rýchle prechádzky v chladnom počasí a postupne, ako sa budete otužovať, uberajte z vrstiev oblečenia.

Rovnako skvelým začiatkom, ako sa otužiť, je každé ráno pustiť si v sprche menej teplú vodu, až skončíte pri studenej a nakoniec pri ľadovej. Až keď bezproblémov zvládnete ľadovú sprchu, vtedy nastal čas vyskúšať otužovanie vonku. Najprv sa však poraďte so skúsenejším otužilcom a najlepšie bude, ak ho poprosíte, či to nepôjde skúsiť s vami. Otužovanie vám pomôže telo prekrviť, navyknúť na chladnejšie prostredie a tiež výborne funguje ako prevencia proti chorobám.

Zohrejte telo zvnútra

Zbaviť sa neustáleho pocitu zimy vám pomôže, aj keď zahrejete telo zvnútra. Ako? Ideálnym spoločníkom na dlhé zimné večery je ešte horúci čaj. Výbornou voľbou je uvariť si vlastný zázvorový čaj, ktorý vďaka svoje korenistej chuti zahreje ešte viac a navyše má aj protizápalové účinky. Pre lepšiu chuť pridajte do čaju tiež lyžičku mletej škorice. Aby ste si mohli vychutnať ešte horúci čaj a zároveň vás nepálili ruky, pomôžu termopoháre s dvojitým sklom.

Ďalším osvedčeným a účinným receptom je silný domáci vývar. Ak chcete uvariť skutočne silnú polievku, mäso so zeleninou vložte ešte do studenej vody. Zabúdať by sme nemali ani na štipľavé jedlá, napríklad obľúbené špagety aglio olio e peperoncino s cesnakom a čili papričkami. Naopak, na alkohol zabudnite, „tekutý sveter“ síce najprv zahreje, no výrazne oslabuje našu imunitu. Radšej si dajte horúcu ovsenú kašu.

Zacvičte si

Akákoľvek fyzická aktivita vyzimené telo zahreje. Je vám chladno? Zacvičte si jogu, urobte pár desiatok drepov, klikov, strečujte, zatancujte si alebo pokojne umyte schody či podlahu. Telo totiž úplne inak vníma teplotu, keď sedí na gauči a inak, keď sa hýbe. Cvičením si lepšie prekrvíte končatiny, zvýšite tep, pomôžete svojmu metabolizmu a zároveň sa zahrejete. Ak sa však spotíte, po skončení cvičenia sa prezlečte do suchého. V opačnom prípade by vám mohla byť ešte väčšia zima.

Studená spálňa, teplá perina

Ďalšou formou otužovania je spánok pri otvorenom okne. Táto metóda sa používa napríklad v horských sanatóriách, kde pacienti spávajú pod teplými prikrývkami nielen pri otvorených oknách, ale priamo pod holým nebom. Začnite postupne, vypnite v spálni najprv radiátor, potom otvorte iba vetračku a nakoniec skončite pri otvorenom celom okne. Samozrejmosťou je však teplá prikrývka.

Ak sa chcete vyhnúť spacáku do tuhých mrazov, spoľahnúť sa môžete na klasickú páperovú perinu. Ktorý z týchto tipov, ako bojovať proti zime, vás láka vyskúšať najviac?