Čo Vás prvé napadne keď Vám niekto spomenie detstvo? Buď je to obľúbená hra , ktorú ste hrávali so súrodencami alebo s kamošmi, alebo nejaké jedlo, ktoré sa teraz už nevyrába prípadne ktoré Vám pripravovala mama a babka.

Hry a hranie hier či už s rovesníkmi alebo dospelými podporuje psychomotorický, emocionálny a sociálny život. Hrajte sa s deťmi, a ak Vás nebavia Elsy a Spidermani ukážte deťom niečo zo svojich hier. V predošlom článku sme si spomenuli hry na von, teraz si zaspomína na tie na doma alebo na cesty či dovolenky.

Našich 10 tipov:

  1. Preberanie na prstoch

Ide o kľudnú hru väčšinou obľúbenú medzi dievčatami. Na túto hru potrebujete iba kúsok špagátu alebo priadze na štrikovanie. 

Podstatou hry je napnúť motúzik medzi prstami oboch rúk a vytvoriť tak určitý obrazec. Druhý hráč musí motúzik „prebrať“ na svoje prsty tak, aby vznikol iný obrazec, ktorý sa môže následne opäť prebrať prvým hráčom. a takto sa striedajú.

Hrať môžete doma, na záhrade, vo vlaku, skrátka kdekoľvek máte chvíľku času. Dokonca sa niektoré firmy vracajú späť v retro hrách a takýto špagátik s podrobným návodom na hru si môžete aj kúpiť.

  1. Kartové hry

Kartových hier existuje veľké množstvo, ale platí u nich to, že kým pravidlá detailne vysvetlíte deťom tak ich aj prejde chuť. Zahrajte si preto obyčajné Prší, Záchod alebo Čierneho Petra.

  1. Skladanie papierovej loďky a čapice

Papierovú čapicu akú poznáme už dlhé roky od českého Večerníčka si môžu deti jednoducho poskladať z novín alebo zľavových letákov, z čohokoľvek.

A zložiť papierovú loďku? To je už iba pár krokov navyše. Lodičky se dajú použiť na preteky vo vani, alebo ako loďka pre legových či iných panáčikov. Pridajte k loďke špajdľu a plachty z farebných papierov alebo látok a máte plachetnicu.

  1. Nebo peklo raj

Hra, ktorá bola najviac populárna mezi školou povinnými dievčatami.Dá sa s ňou robiť zábavné predpovede počasia aj budúcnosti.

Potrebujete na túto hru iba papier a pero. Návod na poskladanie viete nájsť napríklad na youtube. Keď máte papier poskladaný do požadovaného tvaru, vyfarbite časti papiera, ktoré sú na vrchnej strane rôznymi farbičkami. Následne napíšte čísla na časti, ktoré vidíte po otvorení. Treba napísať čísla 1-8.Pod každé číslo napíšte nejakú úlohu alebo predpoveď. Môžete dať úlohy ako zarecituj básničku, sprav mlynské koleso atď. 

Hra sa začína tak, že jeden si na prsty navlečie skladačku a druhý si ako prvé vyberie jednu z farieb. Podľa hovorenia písmeniek farby sa nebo peklo otvára a zatvára.Tam kde zostane otvorené si hráč vyberie jedno zo štyroch čísel. Potom musí splniť úlohu napísanú pod číslom.Hra pokračuje výmenou hráčov.

  1. Myslím si…

Jedno dieťa si v duchu myslí nejakú vec alebo osobu, podľa dohody a ostatní mu kladú otázky, aby zistili, o aký predmet, zviera či osobu sa jedná. Odpovede môžu byť iba „áno“ či „nie“. Ten, kto prvý uhádne, má právo vymyslieť ďalšiu tajnú vec.

  1. Slovný futbal

Jeden povie slovo, začínajúce na písmeno „A“ a druhý pokračuje slovom, ktoré začína písmenom, ktorým prvé slovo skončilo.

  1. Piškvorky

Hra pre dvoch hráčov a štvorčekový papier. Jeden nakreslí do štvorčekového papieru krúžok, druhý krížik. Cieľom je ako prvý nakresliť neprerušovanú radu piatich krížikov alebo krúžkov.

  1. Meno, mesto, zviera, vec

V prvom rade treba papier poskladať do harmoniky, aby sme vytvorili stĺpce meno, mesto, zviera a vec.

Začína to tak, že jeden hráč v duchu hovorí abecedu, ostatní hráči ho stopnú. Písmeno, na ktorom ho zastavia, potom určuje začiatočné písmeno, na ktoré sa musí začínať meno, mesto, zviera aj vec, ktoré musia všetci hráči napísať na papier. Vyhrá ten, kto má najviac bodov a vie doplniť pri každom stopnutom písmene správne slovo.

  1. Céčka

 Cieľom tejto hry je, kto bude mať najväčšiu zbierku farebných céčok. Najčastejšie sa hráva hra Čiara – nakreslí sa čiara alebo sa použije čiara na chodníku či prah domu – ten, kto hodí najbližšie k čiare vyhráva všetky vsadené céčka ostatných hráčov.

  1. Obesenec

Ďalšia hra na ktorú potrebujete iba papier a pero. Úlohou hráča je uhádnuť slovo. Za každé nesprávne uhádnuté písmenko sa kreslí panáčik  – na záver je obesenec.Jediným spôsobom, ako vyhrať, je uhádnuť písmenká a následne slovo. Pre väčšie deti je táto hra výborná aj v cudzom jazyku.

Pomohli sme Vám pripomenúť si Vaše obľúbené hry? Ukážte ich aj ďalším generáciám nech sa na ne nezabudne.

foto: unsplash