Slniečko začína hriať a leto je za dverami. Čo k nemu, okrem bazéna, kúpania a dovolenky patrí? Vôňa grilovaného mäsa, zeleniny a párkov. Že ešte nemáte záhradný gril? Je najvyšší čas zmeniť to. Poradíme vám, ako si taký gril do záhrady vybrať.

Gril je v poslednej dobe neoddeliteľnou súčasťou mnohých záhrad, terás i balkónov. Ako by aj nie? K letu jednoducho patrí posedenie pri tanieri dobrôt a pri pohári dobrého nápoja.

Na čom všetkom záleží pri výbere záhradného grilu?

Mohlo by sa zdať, že stačí zájsť do obchodu a za pár minút odísť s krabicou v ruke a iskričkami v očiach. Lenže výber je široký a je možné, že odídete sklamaní, že ste si jednoducho nedokázali vybrať. Čo všetko si treba rozmyslieť ešte pred tým, než do obchodu vôbec vyrazíte?

Najprv si odpovedzte na otázky ohľadne používania grilu

  • Ako často a pre koľko ľudí budete grilovať?
  • Kde budete gril používať?
  • Vadí vám manipulácia s otvoreným ohňom alebo s plynovými a propán – butánovými fľašami?
  • Koľko ste ochotní do grilu investovať?
  • Na čom vám pri grilovaní záleží? Ide o chuť jedla alebo o zdravú prípravu?

Aký typ grilu preferujete?

Už dávno neplatí, že budete buď opekať nad ohňom, alebo si zaobstaráte gril na drevo. Ponuka je dnes oveľa lákavejšia. Vyberať si totiž môžete medzi záhradným ohniskom, plynovým grilom alebo lávovým grilom (ten je vhodný do bytu alebo na terasu), grilom na drevené uhlie a lávovým grilom. Novinkou sú peletové grily. Tie sú však už pomerne drahé.

Plynový gril 

Záleží vám na chuti i zdravej príprave pokrmov? Voľbou číslo jedna by pre vás mal byť plynový gril. Ľahko sa obsluhuje, môžete regulovať teplotu a príprava jedla je pomerne rýchla. Za originálnou chuťou mäsa stojí skutočnosť, že tuk odkvapkáva na flavorizéry a z nich sa odparuje zase do jedla.

Gril na drevené uhlie

Klasika, ktorá nikdy nesklame. Ibaže priaznivci zdravého stravovania mu práve neholdujú. Tuk totiž odkvapkáva na uhlie a z grilu sa potom valí dym. Výhodou sú nižšie obstarávacie náklady, jednoduchá obsluha a špecifická chuť pokrmov. Navyše, nemusíte manipulovať s plynovými fľašami, postačí vám drevené uhlie alebo grilovacie brikety.

Záhradné ohnisko

Nedáte dopustiť na plápolajúce plamienky? Chcete si špekačku alebo klobásku opiecť pekne po starom, na paličke? Poobzerajte sa po záhradným ohnisku. Môžete ho prenášať, miesto pre neho nájdete v každej záhrade.

Lávový plynový gril

Chcete si užiť nezameniteľnú chuť grilovaného mäsa, ale nechcete poľaviť zo svojho pohodlia? Prečo neustále stáť nad grilom a strážiť, či sa niečo nepripaľuje? Pouvažujte nad kúpou lávového grilu. Medzi jeho veľké výhody patrí stála teplota a samočistiace vlastnosti lávových kameňov.

Výberom grilu to nekončí

Podarilo sa vám vybrať si ten správny gril? Výborne! Nezabudnite si k nemu dokúpiť aj ďalšie potrebné doplnky. Ochranný obal na gril, rukavice na grilovanie, grilovací rošt a napríklad tiež formy na hamburgery. Toto všetko nájdete na www.hawaj.sk.