Chystáte sa splniť si sen o svojom bývaní? Pripravte sa na to, že výber správneho projektu je doslova malá veda! Ak však budete vedieť, na čo sa zamerať, určite si vyberiete správne.

Čo treba zvážiť pred výberom projektu domu

Keď si vyberáte projekt, máte niekoľko možností. Nechať si ho navrhnúť na mieru ako individuálny projekt, vybrať si z katalógovej ponuky alebo siahnuť po katalógovom projekte s miernymi úpravami. Čo všetko ovplyvňuje výber projektu?

  1. Čo vám dovolí pozemok

V prvom rade sa musíte pozrieť na to, aký dom je vôbec možné na vašom pozemku postaviť. Dôležitá je šírka parcely. Podľa štandardných stavebných podmienok by ste si maximálnu možnú šírku vášho domu mali vyrátať tak, že z jednej strany odpočítate 2 metre a z druhej zas 3,5 metra. Samozrejme, existujú aj výnimky. Tie si však musíte overiť na príslušnom stavebnom úrade.

Ďalej sa zamerajte na sklon pozemku. Ak je svahovitý, zrejme pre vás bude lepší individuálny projekt domu a pri výbere z katalógových projektov nebudete mať až toľko možností. Napokon je dôležitá aj orientácia na svetové strany. Okná obytných miestností by nemali byť otočené na sever. Tento problém sa však pri výbere projektu z katalógu dá často vyriešiť tak, že sa projekt zrkadlovo otočí.

  • Aký je váš rozpočet?

Za málo peňazí málo muziky! Toto príslovie tu bohužiaľ platí. Najmä v dnešnej dobe sa ceny materiálu zvyšujú doslova každým dňom. Držte sa preto radšej pri zemi a pri výbere projektu myslite na to, že financie budete potrebovať aj na vybavenie domu a na rôzne neočakávané výdavky. Nechajte si teda určitú rezervu a nechoďte nad svoje finančné možnosti. Aj katalógový projekt sa dá pekne prispôsobiť, aby splnil všetky vaše požiadavky a sny o dome.

  • Dispozičné riešenie domu

Tu je dôležité myslieť na počet izieb, ktoré budete potrebovať, ale aj na možnosti ich zariadenia. Chcete, aby každé dieťa malo svoju vlastnú izbu? Túžite aj po hosťovskej? Budete potrebovať pracovňu? Alebo je vašim snom samostatný priestranný šatník? Ste ochotní priplatiť si za zväčšenie obytnej plochy? Všetky tieto otázky musíte mať zodpovedané ešte predtým, ako sa vôbec pustíte do výberu projektu. Premyslite si tiež, či túžite po otvorenom interiéri, v ktorom bude spojená kuchyňa s dennou časťou a obývačkou. Alebo ste skôr za viac súkromia?

  • Garáž a jej umiestnenie

Cenu projektu a výstavby výrazne navýši garáž vtedy, ak je súčasťou rodinného domu. Ak chcete počiatočné náklady znížiť, o garáži zatiaľ neuvažujte a neskôr si ju môžete dobudovať ako samostatne stojaci objekt. V prípade, že chcete garáž ako súčasť domu, v niektorých projektoch je možné využiť ju ako obytnú miestnosť.

  • Podpivničenie – áno alebo nie?

Aj toto je položka, ktorá výstavbu navýši. Preto si dobre premyslite, či pivnicu skutočne potrebujete. Na jednej strane je výhodou, že získate množstvo úložného priestoru a miesto, kde môže byť umiestnený kotol, ale aj práčka so sušičkou. Na druhej strane však tieto financie možno viete využiť na výber iného, viac vyhovujúceho projektu.

Pri všetkých týchto otázkach netreba zabúdať ani na vizuálnu stránku. Veď váš dom sa vám musí v prvom rade páčiť! Krásne projekty domov nájdete v ponuke architektov z https://aphaus.sk/. Taktiež platí, že výber projektu by ste mali konzultovať so skúseným architektom. Ten vám dokáže poradiť vo všetkých zásadných otázkach a priniesť najlepšie riešenie pre váš pozemok a finančné možnosti.