Čo Vás prvé napadne keď Vám niekto spomenie detstvo? Buď je to obľúbená hra , ktorú ste hrávali so súrodencami alebo s kamošmi, alebo nejaké jedlo, ktoré sa teraz už nevyrába prípadne ktoré Vám pripravovala mama a babka.

Medzi najkrajšie spomienky patria určite HRY, však čo iné deťom vykúzli úsmev na tvári. Mnohé z tých hier čo ste kedysi poznali sa postupne vytráca a nahrádzajú ich tablety alebo mobily.

Určite sa aj Vám stalo, že ste chceli svojim deťom niektoré z tých hier ukázať, ale nevedeli ste si spomenúť na detaily.

Keďže je leto za dverami – v našom článku si teraz zaspomíname na 10 retro hier, ktoré sa dajú hrať VONKU.

  1. hádzanie žabiek

Pri tejto hre netreba mať žiadne špeciálne pomôcky. Stačí sa počas prechádzky zastaviť pri jazierku, potoku alebo akéjkoľvek vačšej vodnej ploche. Prvou úlohou je nájsť čo najviac ploských kameňov. Potom už ide iba o to naučiť sa hodiť kamienok po hladine vody aby odskákal “ako žabka”. Určite to nie je jednoduché a vyžaduje to cvik, ale keď sa Vám to podarí Vaša “žabka” vie skočiť aj 3-4x.

  1. skákanie gumy

Skákanie cez gumu je fenoménom a hra, ktorú poznajú asi všetci.  Na hranie tejto hry potrebujete gumu na skákanie –  kúpite v hračkárstve alebo v galantérii. Princíp hry je jednoduchý vyžaduje si však viac hráčov. 

  • zoberiete gumu
  • deti sa postavia oproti sebe a dajú si gumu okolo nôh tak aby bola natiahnutá
  • ostatné deti skáču a preskakujú gumu presne určenými krokmi bez toho aby sa gumy dotkli
  • pravidlá a rôzne úrovne sa vekom menili a pridávala sa obtiažnosť – začínalo sa na členkoch, potom sa pokračovalo na lýtka, stehná a končilo až vytiahnutím gumy po pás. 

Ak si chcel doma niekto skúšať a trénovať skákanie využíval nohy stolov a stoličiek. Presné kroky si môžete vyhladať na youtube alebo bývajú pribalené ku gume na skákanie.

  1. pavučina

Pavučina je ďalšia hra  na ktorú využijete gumu na skákanie –  čo je skvelé a praktické keď skákanie gumy už omrzí.

Základom hry je, že dvaja hráči držia gumu a tretí cez ňu musí prejsť. To ako gumu protihráči chytili si určovali sami. Buď sa dalo cez gumu preliezť alebo ju podliezť alebo obísť či preskočiť. Základom je vymyslieť spôsob ako sa gumy nedotknúť. 

  1. sochy

Ďalšou obľúbenou hrou boli sochy. Jeden z hráčov je otočený chrbtom a počíta do desať. Zakričí známu formulku. “Sochy, sochy, premeňte sa, raz, dva, tri.“ Ostatní sa zatiaľ premenili na sochy a niekde postavili. Môže to byť nejaké povolanie, zviera alebo činnosť. Hráč, ktorý počíta sa otočí a prejde k jednej soche a “zapne ju”. Jeho úlohou je uhádnuť o akú sochu ide. 

Potom keď uhádne tak hráč, ktorý bol socha, ide počítať  a ak neuhádne pokračuje k ďalšej soche pokým neuhádne.

  1. skákanie panáka alebo škôlky

Na túto skákaciu hru potrebujete iba kriedu a kamienok. Kriedou sa nakreslí skákací panák. Hráč, ktorý je na rade hodí kamienkom. Na políčko, na ktoré hodil kamienok nesmie skočiť. Zvyšné políčka musí preskákať na jednej nohe. Tam, kde sú dve políčka vedľa seba, sa skáče obidvoma nohami naraz. Na mieste kde je hlava sa hráč musí aj otočiť a skákať naspäť. Dôležité je aj neskočiť na čiaru, ale presne do políčka. 

  1. vybíjaná

Vybíjaná je loptová hra, v ktorej hráči vyraďujú súperov z hry vybíjaním. Cieľom hry je zostať v hre čo najdlhšie a zároveň vybiť čo najviac hráčov zo súperovho tímu.

Každé družstvo  sa postaví na hraciu plochu a zvolí si svojho kapitána. Kapitán sa postaví za súperov tím. Hráči si hádžu loptu medzi sebou a tak ju “nabíjú” čo je potrebné aby mohli vybíjať súperov. Ak sa im to podarí, súper odchádza do tímu, ktorý ho vybil. 

  1. guličky 

K tejto hre potrebujete iba hlinené či sklenené guličky. Guľky majú jednoduché pravidlá. Každý hráč vstupuje do hry s desiatimi guľkami jednej farby. Cieľom je  ich čo najskôr dostať do jamky. V šťuchaní (cvrkaní) sa súperi striedajú. 

  1. cukor – káva – limonáda

“Cukor, káva, limonáda” alebo “Vidličky, lyžičky, nože” alebo “čaj, rum, bum” sú tie isté hry. 

Jeden hráč je otočený chrbtom a kričí tieto slogany. Ostatní medzitým utekajú k nemu. Keď povie celý slogan otočí sa a hráči musia zamrznúť na mieste. Ten kto nezastavil a pohne sa  musí sa vrátiť na štart. Hráč, ktorý sa ako prvý dotkol odrátavajúceho, ho môže vystriedať a odrátavať.

  1. chodí pešek okolo

Deti si medzi sebou zvolia Peška. Ostatné deti si posadajú na zem do kruhu a zakryjú si dlaňami oči, aby Peška nevideli. Sediace deti začnú odriekať: „Chodí Pešek okolo, nedívaj sa na neho. Kto sa na neho kukne, toho Pešek buchne. „Pri odriekavaní chodí Pešek okolo krúžku detí a po ukončení riekanky Pešek capne po chrbte toho, ku komu zrovna došiel. Pešek rýchlo beží okolo kruhu, aby sa dostal na miesto buchnutého a dieťa sa ho snaží dohnať. Ak sa mu to podarilo, ostáva Pešek pre ďalšie kolo rovnaký. Ak je rýchlejší Pešek, stane sa Peškom dieťa, ktoré prišlo o miesto.

  1.  lesné záhradky

Pri prechádzke do lesa sa deti môžu zabaviť vytváraním lesných záhradiek. Stačí nazbierať kúsky borovicovej kôry a postaviť domček so strechou krytou machom. Doplniť kvietky, šišky, žalude. Z paličiek spraviť plot a podobne.

V ďalšom článku si povieme o hrách, ktoré sa dajú hrať aj vnútri.

TIP NA ZÁVER:

Výrobcovia hračiek si postupne tiež spomínajú na hry z minulosti – popozerajte sa v hračkárstvách a nájdete tam napríklad Klobúčik hop, “Céčka”, guličky, gumu na skákanie či knihu s názvom Retrohraní. 

Foto: Unsplash