Ak sa povie filmový turizmus, našinec si skôr predstaví Plitvické jazerá ako cieľ turistov, ktorí chcú zaspomínať na Vinnetua. Alebo Hoštice u Volyně, ktoré sú slávne práve pre kultovo známu trilógiu Zděnka Trošku Slunce, seno… Na Slovensku vyslovene filmových miest máme neúrekom, ale propaguje sa ako „filmové“ z nich len málo. Nezaškodí pripomenúť si, aké filmové miesta sa na Slovensku nachádzajú a film aj reálne využívajú v rámci formovania cestovného ruchu. Knižná novinka Filmové miesta pripravila encyklopedický prehľad miest slávnych, aj menej slávnych. Ktoré z tých slávnych určite poznáte a aj film samotný ste určite videli?

Slovenské filmové lokality, ktoré priznávajú vzťah k filmu a nakrúcaniu

Na Slovensku máme stovky miest, ktoré by sa mohli pohrať a využívať prepojenie na film k svojej doplnkovej propagácii. Len zlomok z nich netají svoj vzťah k kinematografii, využívaniu lokality vo filme.

Oravský hrad

Oravský hrad je azda najvýraznejším filmovým miestom na celom Slovensku. Nie len že si Oravský hrad vždy ľahko spojíme s rozprávkami ako Kráľ drozdia brada, Láska na vlásku, alebo s Vivatom Beňovským, hrad samotný vám tento vzťah sám premietne. Prezentácia filmov si pripomína významné filmové projekty. Oravský hrad vlastnou výstavou venovanou filmu podčiarkuje fakt, že je ako filmové miesto mimoriadne lákavý.

Veď sa tu nakrúcal aj dávny Upír Nosferatu a aby to nestačilo, Netflix a BBC tu nakrúcali najnovšieho Draculu. Kniha Filmové miesta pritom približuje okolnosti za akých nakrúcanie prebieha. Návštevníci hradu sa síce niekoľko mesiacov na hrad nedostali, no aj pre samotný hrad je nutná akási údržba a získanie nálepky „výborná filmová lokácia“, ktorá nepomáha len hradu, ale aj Slovensku. Finančne, marketingovo a zároveň vo filmovom svete buduje renomé Slovensku.

Sabinov

Obchod na korze sa nakrúcal v meste Sabinov. Dnes tu môžete nájsť sochu Jožka Kronera ako Antona Brtka, ale tiež plastiku s jeho podobizňou a repliku pôvodnej filmovej galantérie vdovy Lautmannovej. Sabinov žije filmom. Je neuveriteľné, ako výrazne mesto nezabúda na slávne filmové dielo a používa ho. Robí to výborne. Príkladne. Mesto má pre návštevníkov rozsiahle informácie, nechýbajú informačné zdroje, aplikácia a záujem mesta o návštevníka, ktorý prichádza pre film. Tak je to správne.

Háj

Nenápadná dedina na východnom Slovensku má pri svojom cintoríne sochu, ktorú pozná azda každý poriadny fanúšik amerického akčného filmu. Film Za nepriateľskou líniou kniha Filmové miesta uvádza ako jeden z najvýznamnejších filmových projektov u nás. Aj ním naozaj bol. V roku 2000 socha stála v Zádielskej doline, kde sa odohrávala záverečná akčná s najväčším napätím a vrtuľníkmi v bojovom nasadení. Anjela potom presunuli dole do obce.

Vysoké Tatry – Hotel Morava **

Hotel Morava sa objavil v slávnom budovateľskom československom filme Anděl na horách. Jaroslav Marvan tu stvárnil prísneho revízora na rekreácii. Filmári navštívili veľa filmových miest, aj Lomnický štít s lanovkou. Film ju spropagoval v Československu najviac ako sa len dalo. No najvýraznejšie promo získala zotavovňa Morava, ktorá stojí dodnes. V jej hale nájdete nástenku, informácie, ba dokonca majú aj tematické podujatia na pripomienku doby z filmu.

Vysoké Tatry – Hotel Fis ***

Spadla z oblakov bol sci-fi seriál pre deti, ktorý je známy dodnes. Hoci mnohí ho nazvú Majka z Gurunu. Hotel Fis na Štrbskom Plese sa objavuje v seriáli opakovane a to najmä jeho interiér. Ak by ste do hotela zavítali, nachádzajú sa v ňom pripomienky seriálu.

Osturňa

Zaujímavosťou Osturne je, že ide o rezerváciu ľudovej architektúry. Nejde o klasické múzeum, ale o skutočnú dedinu, kde si zachovávajú podobnú architektúru, ako v Ždiari. Pôvodná architektúra, drevo, hory, Tatry v pozadí, prilákali aj filmárov slávneho filmu Noční jazdci. Ak zavítate do Osturne, nájdete na jednom z domov na hlavnej ulici ceduľu, ktorá si pripomína nakrúcanie a prítomnosť filmárov. Stále ide o len o jedno z mála miest, ktoré si na Slovensku pripomínajú film a láka na takú spojitosť. Ak sem príde filmový fanúšik, urobí si snímku na sociálne siete, alebo pre svoj osobný archív. Avšak vždy odchádza s vedomosťou, či malým bodom na svojej mape zaujímavých miest. Nie len zaujímavých pre neho, ale aj pre filmárov, ktorí si toto miesto kedysi vybrali pre známy film.

Zábiedovo

Nenápadná dedinka na Orave je pokojná, tichá, obklopená zeleňou a významná svojou malou kaplnkou. Nakrúcali sa tu dva slávne filmy podľa Martina Kukučína. Šlo síce len o jednu zo scén, no najvýraznejšie je vidieť v Rysavej jalovici. Ak by ste sem zavítali, v kaplnke nájdete pripomienku slávnych filmárskych počinov. Urobte si na tomto mieste fotografiu. Je krásne a prechádzali okolo neho mnohé slávne mená slovenskej kinematografie.

Riečnica

Dedinka Riečnica dnes už neexistuje. Len jej pôvodný extravilán je dnes súčasťou Novej Bystrice. Na jednom z kopcov by ste našli kríž, dve mohutné lipy a ceduľu, ktorá by vás upozornila na to, že sa nachádzate na slávnom mieste. Práve tu nakrúcali Sedím na konári a je mi dobre, režiséra Juraja Jakubiska. Je to zrejme jediné miesto na Kysuciach, kde nájdete informačnú ceduľu, že sa na ňom niečo nakrúcalo.

Bratislava – fontána v Ružinove

Najslávnejšia filmová fontána je v našich končinách azda naozaj tá pre Zuzanu. Nachádza sa v Ružinove neďaleko ulice Zahradnícka a Kupeckého. Kniha Filmové miesta ju uvádza v rámci filmovo naozaj bohatej Bratislavy, no zrejme ako jediné miesto nejakú spojitosť samo propaguje. Dlhé roky nefungovala, no nakoniec sa ju podarilo sprevádzkovať pred pár rokmi najmä zásluhou občianskeho združenia. Nachádza sa tu informačná ceduľa aj hviezda v štýle tých hollywoodskych na chodníku slávy. Mimo Fontánu pre Zuzanu sa tu nakrúcala aj relácia Kinorama pre RTVS.

Výber filmových miest vychádza z knihy Filmové miesta (Dajama, 2021), ktorá je dosiaľ prvým prehľadom filmovo zaujímavých miest na Slovensku.